راهنمای خرید

راهنمای خرید کابل برق

راهنمای خرید کابل برق به شما کمک می‌کند تا بتوانید کابل برق مناسب و سازگار با شبکه مورد نظر خود را انتخاب و به خرید آن اقدام کنید. کابل برق یکی از مهم‌ترین تجهیزات برقی محسوب می‌شود. برای انتقال جریان الکتریکی و اتصال میان دستگاه‌های مختلف وجود کابل برق الزامی است و بدون آن این فرایند امکان‌پذیر نیست. کابل‌های برق از سه بخش مهم که شامل روکش، عایق و هادی است تشکیل می‌شوند. با توسعه و پیشرفت در صنعت برق استفاده از کابل رواج زیادی پیدا کرده است.

 

 

در نتیجه شرکت‌ها انواع مختلفی از این تجهیزات را به بازار عرضه کرده‌اند. تنوع بالا کابل برق در بازار باعث سردرگمی مصرف کننده در هنگام خرید کابل برق شده است. به همین منظور بهتر است قبل از خرید این تجهیزات اطلاعاتی از جنس و شکل هادی، تعداد رشته کابل، سطح مقطع، جنس عایق و روکش، شرکت سازنده و کاربرد کابل داشته باشید تا در هنگام خرید کابل برق مناسب را خریداری کنید.

معرفی انواع کابل برق

انواع کابل برق بسیار متنوع هستند و بر اساس نوع ساختار و کاربردشان به چند دسته تقسیم می‌شوند. مهم‌ترین دسته‌بندی کابل‌ها، تقسیم‌بندی براساس جنس هادی است. این محصولات می‌توانند مسی و آلومینیومی باشند. برخی از انواع رایج کابل برق شامل کابل برق افشان، نیمه افشان و مفتول است. این دسته‌بندی براساس شکل هادی صورت می‌گیرد. کابل‌های افشان نرم و انعطاف‌پذیر هستند و کابل‌های مفتول انعطاف‌پذیری کمی دارند. کابل‌های برق براساس سطح ولتاژی قابل تحمل نیز به سه دسته کابل برق فشار قوی، کابل برق فشار ضعیف و کابل برق فشار متوسط تقسیم‌بندی می‌شوند.

دسته‌بندی بعدی براساس کاربرد کابل است. این محصولات در انواع کابل کواکسیال، کابل شبکه، کابل فیبر نوری، کابل کنترل، کابل کولر، کابل ابزار دقیق، کابل اعلام حریق و دیگر موارد به بازار عرضه می‌شود.

البته لازم به ذکر است که این‌ها تنها چند نمونه از انواع کابل برق هستند و هرکدام از آن‌ها برای کاربردهای خاصی طراحی و استفاده می‌شوند.

مشخصات فنی بهترین کابل برق

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، کابل برق شامل سه بخش اصلی هادی، روکش و عایق است. بهترین کابل برق، کابلی است که در ساختار آن استانداردهای تولید رعایت شده باشد. در ادامه به معرفی بخش‌های مختلف کابل می‌پردازیم و مشخصات فنی بهترین کابل برق را بررسی می‌کنیم:

 • هادی کابل: هادی، از مهم‌ترین قسمت هر کابل است. وظیفه هادی انتقال جریان الکتریکی از قسمتی به قسمت دیگر است. در نتیجه از فلزاتی که رسانایی بالایی دارند مانند مس و آلومینیوم در ساختار هادی استفاده می‌شود. کابل‌های مسی عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند زیرا رسانایی بیشتری دارند. به همین دلیل بهترین کابل برق، کابلی است که هادی مسی داشته باشد.
 • عایق کابل: عایق از نشت جریان الکتریکی جلوگیری می‌کند و مانع آسیب دیدن هادی می‌شود. برای تولید این قسمت از pvc، پلی اتیلن و دیگر موارد استفاده می‌شود. بهترین کابل برق، کابلی است که عایقی مقاوم و استاندارد داشته باشد.
 • روکش کابل: خارجی‌ترین قسمت کابل، روکش است که از کابل در برابر صدمات فیزیکی محافظت می‌کند. روکش ها از جنس pvc یا xlpe هستند. برخی از کابل‌ها نیز روکش لاستیکی و سیلیکونی دارند. بهترین کابل برق روکشی مقاوم و در عین حال انعطاف‌پذیر دارد.

استفاده صحیح از کابل برق در انواع صنایع

استفاده صحیح از کابل برق در صنعت بسیار مهم است. زیرا از کابل‌های برق برای انتقال برق، انتقال داده، برقراری ارتباط، سیستم‌های روشنایی، خطوط مونتاژ، محیط‌های صنعتی و موارد دیگر استفاده می‌شود. استفاده صحیح از کابل برق شامل انتخاب کابل مناسب، نصب صحیح، حفاظت و عایق‌بندی، بررسی و نگهداری منظم و رعایت استانداردها و مقررات می‌شود.

 

 

با رعایت این موارد، می‌توانید از کابل برق در صنعت به طور صحیح و ایمن استفاده کنید و خطرات احتمالی را کاهش دهید. همچنین، بهتر است با متخصصان و کارشناسان مربوطه در این زمینه مشورت کنید.

مقایسه قیمت کابل‌های مختلف در بازار

قیمت کابل‌ها بستگی به عوامل متعددی دارد. به عنوان مثال نوع هادی و جنس هادی کابل، طول کابل، ساختار و ساختمان کابل، برند و شرکت سازنده، سطح مقطع و تعداد رشته و موارد دیگر قیمت کابل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین برای مقایسه قیمت کابل برق صنعتی باید ساختمان دو کابل کاملاً مشابه هم باشند و استانداردهای دریافتی آن‌ها برابر باشد.

در کل لازم به ذکر است که قیمت کابل مسی از کابل آلومینیوم بیشتر است. نکته قابل توجه برتری کابل مسی نسبت به کابل خود نگهدار هم میتواند بسیار مهم باشد. همچنین، شرایط بازار، تقاضا و عرضه نیز می‌تواند قیمت کابل را تحت تاثیر قرار دهد. برای مقایسه قیمت کابل‌ها بهتر است با تأمین‌کنندگان معتبر و تخصصی در سایت راندنو تماس بگیرید.

نکات خرید کابل برق

کابل های برق در تمام صنایع استفاده می‌شوند. در نتیجه باید قبل از خرید به جنس و شکل ظاهری هادی و دیگر مشخصات کابل توجه کنید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مواردی که بهتر از پیش از خرید کابل بررسی کنید، اشاره شده است.

 • کابل برق در دو نوع مسی و آلومینیومی در بازار موجود است. کابل مسی عملکرد بهتری نسبت به کابل آلومینیومی دارد. اما قیمت کابل آلومینیوم در مقایسه با کابل‌های مسی مقرون به صرفه‌تر است. در نتیجه احتمال به سرقت رفتن کابل آلومینیومی کمتر است.
 • کابل ها دارای دو نوع سطح مقطع تخت و گرد هستند که از نظر ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. هادی کابل برق تخت به صورت موازی کنار هم قرار دارند و از آن‌ها در جرثقیل‌های سقفی و آسانسورها استفاده می‌شود. کابل برق گرد کابل‌های عادی هستند که در صنایع توزیع برق و ساختمان سازی به کار گرفته می‌شوند. با توجه به قطر هادی کابل، سطح مقطع آن نیز متفاوت است. کابل‌ها با سطح مقطع بالاتر قدرت انتقال بالاتری دارند.
 • کابل‌های برق با توجه به محدوده ولتاژ به سه دسته کابل فشارضعیف، متوسط و قوی تقسیم می‌شوند. کابل برق فشار ضعیف که به آن کابل سبک نیز گفته می‌شود ولتاژ در محدود پایین‌تر از 6 کیلو ولت دارد. کابل برق فشار متوسط میزان ولتاژ 6 الی 30 کیلوولت را تحمل می‌کنند. کابل برق فشار قوی که به آن کابل قدرت گفته می‌شود برای ولتاژهای بالاتر از 20 کیلوولت استفاده می‌شوند.
 • کابل برق با توجه به نوع و کاربرد تعداد رشته‌های متفاوتی دارد. کابل افشان و مفتول تک رشته کاربردهای خاصی دارند و کابل‌های مخابراتی نیز در انواع مختلفی همچون 100 زوج و یا بیشتر در بازار موجود هستند.
 • همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم عایق و روکش کابل جنس‌های مختلفی دارند. برخی روکش‌ها مقاومت بالاتری دارند و برخی دیگر از آن‌ها حفاظت کمتری دارند. توجه کنید که برخی روکش‌های کابل برق انعطاف پذیری کم و سختی بیشتری دارند.

تست کیفیت کابل برق

برای تست کیفیت کابل برق، می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 • تست مقاومت الکتریکی: با استفاده از ابزارهای مخصوص می‌توان مقاومت الکتریکی کابل را اندازه‌گیری کرد. این تست می‌تواند نشان‌دهنده کیفیت عایق کابل و عدم وجود هر گونه خرابی یا نشتی باشد.
 • تست عایق‌بندی: با استفاده از ابزارهای تست عایق‌بندی می‌توان عایق کابل را بررسی کرد. این تست می‌تواند نشان‌دهنده عدم وجود شکستگی، خرابی یا نشتی در عایق کابل باشد.

 

 

 • تست تحمل ولتاژ: با استفاده از تجهیزات تست ولتاژ، می‌توان تحمل کابل در برابر ولتاژ بالا را بررسی کرد. این تست می‌تواند نشان دهنده قدرت عایق کابل در مقابل ولتاژ بالا و عدم وجود هر گونه نشتی باشد.
 • تست تحمل جریان: با استفاده از تجهیزات تست جریان، می‌توان تحمل کابل در برابر جریان بالا را بررسی کرد. این تست می‌تواند نشان دهنده قدرت کابل در انتقال جریان بالا و عدم وجود هرگونه خرابی یا نشتی باشد.
 • تست تحمل حرارت: با قرار دادن کابل در بازه‌های دمایی گوناگون و بررسی عملکرد آن می‌توان تحمل کابل در برابر حرارت را بررسی کرد. این تست می‌تواند نشان دهنده عدم وجود خرابی یا تغییر شکل در کابل باشد.

مهم است که تست کیفیت کابل برق با استفاده از تجهیزات مناسب و توسط فرد متخصص انجام شود. همچنین، برای تست کیفیت کابل برق بهتر است از استانداردها و روش‌های تست معتبر استفاده شود.

قیمت‌گذاری مناسب در خرید کابل برق

کابل برق توسط شرکت تولیدکننده کابل و در کارخانه قیمت‌گذاری می‌شود. قیمت کابل به کیفیت کابل، مقدار خرید مصرف کننده، طول و متراژ کابل، ولتاژ و نوع کابل بستگی دارد. برای کسب اطلاعات دقیق درباره نیازهای خود و مشخصات کابل مورد نظرتان می‌توانید با تامین کنندگان سایت راندنو ارتباط برقرار کنید تا آن‌ها شما را راهنمایی کنند و کابل مناسب با بهترین قیمت را دریافت کنید.

خرید بدون واسط با راندنو

در این مقاله شما را با مواردی که در هنگام خرید کابل لازم است بدانید آشنا کردیم. راهنمای خرید کابل برق به شما کمک می‌کند خریدی مطمئن داشته باشید. در سایت راندنو می‌توانید خریدی بدون واسطه داشته باشید و مشخصات کالای مورد نظر خود را مشاهده کنید و قیمت کابل برق صنعتی را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید. راندنو همچون پلی ارتباطی میان خریداران و فروشندگان است.

ادمین تینامــــگ

تینامــــگ با هدف انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد طبق قوانین کشور عزیزمان فعالیت میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا